POWRÓT

Po co robione są plany?

Planowanie przestrzenne to podstawowe narzędzie ochrony i racjonalnego kształtowania przestrzeni. Jego celem jest zagospodarowanie przestrzeni zgodnie z potrzebami jej użytkowników, przy jednoczesnym zachowaniu wymogów ochrony środowiska. Daje gwarancję harmonijnego współdziałania sfery społecznej, przyrodniczej i ekonomicznej, jak również równoważenie interesów publicznych i prywatnych.

Miejscowy plan zagospodarowania jest sporządzany przez wójta Gminy, który zleca wykonanie prac planistycznych i proceduralnych. Plan miejscowy uchwala Rada Gminy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest prawem miejscowym.

Na podstawie planu miejscowego wydaje się decyzje pozwolenia na budowę. Koszty sporządzenia lub wprowadzenia zmian w miejscowym planie finansowane są z budżetu gminy.

Czas potrzebny na sporządzenie miejscowego planu jest trudny do sprecyzowania. Jest on bowiem uzależniony od wagi problemów, które plan musi rozstrzygnąć. Biorąc pod uwagę czas niezbędny na opracowanie planu, jak również przebieg procedury jego uchwalania, należy liczyć się z okresem nie krótszym niż 12 miesięcy. Tak długi okres wynika z konieczności zrealizowania szeregu działań konsultacyjnych związanych z partycypacją społeczną, w ramach której plan poddawany jest szerokiej  dyskusji publicznej. W sytuacji pojawienia się uwag i propozycji zmian zgłaszanych przez mieszkańców, procedura uchwalania planu może się wydłużyć.

Zasady i tryb sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego określa ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 poz. 717 z 2003 r. z późniejszymi zmianami).

Godziny pracy urzędu:
 
Poniedziałek: 7:15 – 15:15
Wtorek: 7:15 – 15:15
Środa: 7:15 – 15:15
Czwartek: 7:15 – 15:15
Piątek: 7:15 – 15:15
 
ul. Tadeusza Kościuszki 88
23-400 Biłgoraj

+84 686 35 84