Gmina Biłgoraj położona jest na terenie Równiny Puszczańskiej (zwanej też Biłgorajską) - podregionu Kotliny Sandomierskiej. Jest to rozległy mezoregion położony pomiędzy Doliną Dolnego Sanu a Wyżyną Lubelską i Roztoczem. To piaszczysta równina leśno-łąkowa urozmaicona licznymi wydmami i torfowiskami. W jej skład wchodzi 28 sołectw otaczających miasto Biłgoraj. Przez teren gminy przebiegają ważne szlaki komunikacyjne - drogi: nr 835 Lublin-Przeworsk i nr 858 Zamość-Nisko oraz linie kolejowe: Zamość-Stalowa Wola i szerokotorowa Hrubieszów-Huta Katowice, co daje jej dogodną pozycje do dalszego rozwoju. Na jej terenie utworzono park krajobrazowy Puszczy Solskiej oraz rezerwat torfowiskowy „Obary”.
Przez teren gminy przebiegają liczne szlaki turystyczne. Zawierają one na swojej trasie najciekawsze pod różnymi względami obiekty, miejsca, budynki. Wyróżniamy tu części znacznie bardziej rozbudowanych tran, wykraczających poza granice gminy (obejmują obszar powiatu Biłgoraj):
1. Szlak walk partyzanckich (czerwony): Lipa- Stary Bidaczów
Szlak ma 62 km długości, ale tylko jego końcowa część odejmuje gminę Biłgoraj (ostatnie 3 km). Upamiętnia on miejsca związane z niemiecką akcją skierowaną przeciwko partyzantom „Wicher I”, która miała miejsce na początku czerwca 1944.
2. Szlak Roztoczański (żółty): Stary Bidaczów-Zwierzyniec
Szlak liczy 54km, z czego aż 30 przebiega przez gminę Biłgoraj. Jest to trasa malowniczymi miejscami ziemi biłgorajskiej. Obfituje ona w piękne widoki starych i dobrze zachowanych miejscowości. Przebiega przez wiele miejscowości w gminie. Są to: Bidaczów Stary i Nowy, Ruda Zagrody, Wola Dereźniańska, Dereźnia, Sól, miasto Biłgoraj, Wola Mała i Hedwiżyn.
3. Szlak na Wzgórze Polak- pogranicze regionów (żółty): Biłgoraj- Wola Mała
Trasa ma długość 47 km. Umożliwia on turystom podziwianie pięknych krajobrazowo widoków. Prowadzi krawędzią Roztocza i Równiny Biłgorajskiej. Na Trosie znajduje się wiele miejsc ważnych historycznie oraz geograficznie- wyrobiska po kamieniołomach i kopalniach piasku i źródła rzek Gorajec i Stok. Dodatkową atrakcją jest możliwość skorzystania z jazdy konnej w Woli Małej.
4. Szlak łącznikowy (zielony): Dyle- Lipowiec
To trasa zaledwie 5 kilometrów. Umożliwia on dotarcie z Równiny Biłgorajskiej na Roztocze Zachodnie. Daje on możliwość wypraw rowerowych po okolicy w połączeniu z innymi szlakami.
5. Szlak dawnych rzemiosł ludowych (zielony): Biłgoraj- Frampol
To wyprawa o długości 31 kilometrów. Łączy ona dwa rzemieślnicze miasta Biłgoraj sitarzy i Frampol tkaczy. Bukowa położona na trasie, to żywy przykład kultury ludowej. Zachowało się tam zaskakująco dużo przykładów drewnianego budownictwa. Prawie połowa trasy wiedzie pięknymi borami sosnowymi. Do niewątpliwych walorów tej trasy należy możliwość pooddychania świeżym powietrzem i posłuchania śpiewu ptaków.
6. Szlak kolejki wąskotorowej (niebieski): Biłgoraj- Ujście
Na niektórych odcinkach prowadzi dawnym torem „ciuchci wąskotorowej”, która służyła do wywozu drewna z lasu. W sąsiedztwie szlaku znajduje się rezerwat torfowiskowy „Obary” z liczną kolonią żurawi.
7. Szlak im. Józefa Złotkiewicza (zielony): Biłgoraj- Tarnogród
Patron szlaku był współzałożycielem Oddziału PTTK w Biłgoraju, był inicjatorem rajdów „Szlakiem Walk Partyzanckich”. Początek trasy ma miejsce w pobliżu domu rodzinnego patrona szlaku. Trasie towarzyszą liczne rzeki. Znajdują się na niej także liczne punkty widokowe. W zdecydowanej większości przebiega przez las.
Gmina nie ma infrastruktury turystycznej (zapewnia ją miasto Biłgoraj).
W planach rozwoju gminy uwzględnia się jednak wyznaczenie obszarów rekreacji i wypoczynku obejmujących większość puszczańskich wsi. Dziś lasy biłgorajskie zapełniają się w weekendy, kiedy mieszkańcy większych miast przyjeżdżają tu na jagody i grzyby.
Pomniki przyrody ożywionej
Na obszarze gminy Biłgoraj ustanowiono 9 takich pomników. Są to drzewa, które ze względu na swój wiek oraz rozmiary winny być chronione. Najczęściej znajdują się w parkach podworskich i na cmentarzach.
Lp.
Opis pomnika
Miejscowość
Bliższe określenie położenia
1.
Grusza polna /Pirus communis/ obw.335cm i wys. 21m
Andrzejówka
W odl. 50 m od drogi Korytków Mały- Andrzejówka
2.
Buk pospolity/Fagus siwatica/ obw.456 cm i wys.34m
Hedwiżyn
Na terenie lasu państwowego oddz. 32 g
3.
Lipa drobnolistna/Tilia mordata/ obw.515cm i wys.20m
Bukowa
W obrębie zabudowań gospodarczych, 5m od drogi
4.
Lipa drobnolistna/Tilia mordata/ obw.610cm i wys.28m
Bukowa
W odl. 50m od kościoła
5.
Wiąz szypułkowy/Ulmus laevis/ obw.305cm i wys.20m
Bukowa
W sąsiedztwie zabudowań gospodarczych
6.
Lipa drobnoe /Tilia mordata/ obw.400cm i wys.25m
Bukowa
W obrębie zabudowań gospodarczych, 5m od drogi
7.
Klon pospolity/Acer platanoides/ obw.320cm i wys.22m
Bukowa
Po prawej stronie bramy wjazdowej na teren gospodarstwa
8.
Dąb szypułkowy/Quercus robur/ obw. 460cm i wys.22m
Wola Mała
Na łące nad strumykiem- dopływem Próchnicy
9.
Dąb szypułkowy/Quercus robur/ obw. 660cm i wys.25m
Sól
Na łące od strony wsi Bidaczów odl.80 m od zabudowań